Ludzki organizm nie przestaje zadziwiać naukowców, którzy studiując jego strukturę, wciąż odkrywają tajemnice tej niesamowitej, niezwykle złożonej maszyny. Jak jest zbudowana i jak działa? Oto kilka ciekawostek o ciele człowieka.
Znikające kości w ciele człowieka
Szkielet dorosłego człowieka składa się z około 206 kości. U dzieci jest ich znacznie więcej. Szkielet noworodka złożony jest w przybliżeniu z 270 kości. W układzie kostnym czternastolatka jest ich niemalże 356. Dlaczego wraz z dorastaniem ubywa nam kości?
Większość kości w organizmie ludzkim powstaje na bazie chrząstki, która z czasem, wraz ze wzrastaniem człowieka, ulega kostnieniu w punktach nazywanych jądrami kostnienia. Zrastają się one z pozostałymi częściami kości, tworząc tak zwane kości właściwe. W rezultacie tego procesu ilość kości w szkielecie ludzkim zmniejsza się wraz z wiekiem.
Ciało człowieka i przesunięte serce
Lekarze na całym świecie coraz częściej obserwują narodziny dzieci, u których serce znajduje się po prawej stronie klatki piersiowej. Taka przypadłość została nazwana dekstrokardią.
Fizjologicznie serce znajduje się w większości po lewej stronie klatki piersiowej, a tylko 1/3 tego organu jest umiejscowiona na prawo od linii pośrodkowej. Dekstrokardia jest lustrzanym odbiciem właściwego ułożenia serca. Jej przyczyn upatruje się w mutacjach genetycznych i zaburzeniach występujących we wczesnych stadiach życia płodowego. Do tej pory nie określono jednak czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się tego typu zaburzenia.
Bywa, że dekstrokardii towarzyszy zmiana położenia innych narządów. Takie stany nie powodują objawów – wykrywa się je przypadkowo. Nie wymagają leczenia, choć mogą utrudniać lekarzom wykonywanie badań.
Mikroskopijni współlokatorzy w ciele człowieka
Najnowsze opracowania naukowe wskazują, że ludzkie komórki stanowią jedynie 43 proc. wszystkich komórek obecnych w organizmie człowieka. Pozostałe to mikroorganizmy kolonizujące nasze ciało.
Mikroby rozwijają się niemalże w każdej części ludzkiego organizmu. W jelitach dorosłego człowieka jest około 100 bilionów bakterii. Te pożyteczne wpierają nasz układ immunologiczny, regulują funkcje układu pokarmowego, a także biorą udział w licznych procesach biologicznych.
Poprzez nerw błędny drobnoustroje komunikują się z mózgiem i wpływają na nasz nastrój, zachowanie, a także wybory żywieniowe – mogą „zachęcając” nas do spożywania produktów sprzyjających wzrostowi mikroorganizmów. Nie zawsze jest to zjawisko korzystne – patologiczna flora bakteryjna może wytwarzać zapotrzebowanie na produkty wysokoprzetworzone zawierające cukier, które są szkodliwe dla zdrowia.
Nie widziałem że kości człowieka znikają… chociaż mięśnie potrafią zmieniać swoją objętość, więc jest to dosyć logiczne