Czy człowiek przyczynił się do powstania Sahary?

Sahara jest strefą pustynną położoną w północnej Afryce. Obecnie jest to największa gorąca pustynia na Ziemi, jednak należy zastanowić się, czy zawsze w ten sposób tak to wyglądało.

Zielona Sahara czy było to możliwe? Czy człowiek miał wpływ że tak już nie jest?

Choć dzisiaj może wydawać się to całkowicie niemożliwe, Saharę zamieszkiwały wielkie węże morskie. Sytuacja ta miała miejsce 100 milionów lat temu, ustalono to w oparciu o skamieliny znalezione w północnej części Mali.

Badania naukowe wskazują jednak, że jeszcze kilka tysięcy lat temu Sahara była terenem porośniętym roślinnością. Działalność człowieka doprowadziła do pustynnienia tamtejszych obszarów, dowody na zmiany ekologiczne oraz klimatyczne badacze odnaleźli w Europie, Ameryce Północnej jak również w Nowej Zelandii. Krajobraz terenu został diametralnie zmieniony wtedy gdy plemiona pasterskie które pojawiły się na obszarze Sahary zaczęły przystosowywać obszary pod hodowle zwierząt jak również rolnictwo. Wszystko to spowodowało, że wzrosło albedo, czyli stosunek ilości promieniowania słonecznego odbitego od powierzchni Ziemi do padającego.

Czy Sahara będzie na nowo zielona?

Naukowcy wiedzą, że pomiędzy 11000 a 5000 lat temu, Sahara ulegała drastycznym zmianom. Naukowcy zastanawiają się, czy zielone życie na Saharze może znowu zaistnieć.

Zapisy z osadów oceanicznych jasno pokazują, że Zielona Sahara pojawiała się wielokrotnie, planuje się, że kiedy znowu nastąpi maksimum letniego nasłonecznienia na półkuli północnej, czyli za mniej więcej 10000 lat, sytuacja ta może się powtórzyć, znowu może tam zaistnieć zielone życie.

One thought on “Czy człowiek przyczynił się do powstania Sahary?

Dodaj komentarz