Ulepszanie życia poprzez neurotechnologię – jak to możliwe?

Dzięki tej nowej technologii zdobywamy wiedzę na temat funkcjonowania mózgu. Jest ona nawet wykorzystywana w nowoczesnej medycynie, pozwalając nam robić rzeczy, o których jeszcze kilka dekad temu mogliśmy tylko pomarzyć. Niektóre z tych metod mogą pozwolić nam dostać się bezpośrednio do genomu danej osoby i wyciąć szkodliwą mutację, zapobiegając śmiertelnym chorobom neurodegeneracyjnym.

Zawsze jest jakiś „haczyk”

Wszystkie te technologie, i nie tylko, napędzają nas w przyszłość neurotechnologii – ale pamiętajmy, że to, że możemy, nie oznacza, że powinniśmy. Naukowcy muszą być świadomi sposobów, w jakie te zgrabne narzędzia mogą być wykorzystane zarówno do złych, jak i dobrych celów.

Optogenetyka a neurotechnologia

Za pomocą optogenetyki neuronaukowcy byli w stanie odkryć całkiem fascynujące nowe rzeczy. Niektórzy badacze zidentyfikowali obwód w amygdali, który uczestniczy w tym, jak uczymy się bać czegoś, a także zdołali rozróżnić niektóre obwody, które są dotknięte zaburzeniami ruchu, takimi jak choroba Parkinsona.

Niektórzy naukowcy próbują nawet wykorzystać optogenetykę do pomocy pacjentom, opracowując nowe rodzaje rozruszników serca, które wykorzystują światło do regulacji rytmu serca. To jest właśnie piękno technologii takiej jak optogenetyka – można ją wykorzystać do tak wielu różnych rzeczy.

Drukowanie mózgu w 3D

Lekarze połączyli ostatnio technologię fMRI i druku 3D, aby stworzyć zadziwiająco dokładne repliki mózgów pacjentów. Jak można sobie wyobrazić, znacznie bezpieczniej jest trenować na plastikowym modelu niż na żywym, oddychającym człowieku. Inni lekarze i badacze wykorzystują druk 3D do lepszego uwidocznienia anomalii w mózgu, takich jak zmiany lub guzy.